Shyb na jedné ruce - StrongFirstPochopení rozdílu mezi lifty, výkony a cviky zjednoduší tvůj život a usnadní dosažení tvých cílů.

“Lift” je něco, v čem mnoho lidí soutěží. Dřep s velkou činkou, bench press a mrtvý tah. Snatch a jerk, s kettlebell a velkou činkou. Shyb.

Lift je cíl. Člověk si stanoví plán zlepšit ho a využívá k tomu všechny dostupné prostředky – správné provedení liftu a různé doplňkové cviky. A plán se točí kolem soutěžního harmonogramu. Musíte nastoupit v daném termínu, proti ostatním soutěžícím a před diváky. Jinak to není lift.

“Silácký [akrobatický, cirkusácký] kousek” je také náročný cíl. Ale z nějakého důvodu se v nich nesoutěží. Některé jsou příliš těžké na to, aby našly dostatek soutěžících, jako jednoruční chin (shyb podhmatem). Jiné mohou být nesmyslné a pitomé, jako třeba žonglování pomerančů a psaní SMS při jízdě na jednokolce. Nebo se v něm soutěží, ale nenašel dostatek odezvy mezi veřejností, například rychlostní šplhání po laně.

Je sevření těžkého gripperu silácký kousek nebo lift? Existují soutěže v úchopu, ale jsou velmi ojedinělé. Jednou jsem se bavil o gripperu Iron Mind č. 3 s Louiem Simmonsem. Měl jsem radost, když jsem ho dokázal sevřít z nastavení s rovnoběžnými rukojeťmi na počátku. Na Louieho to nezapůsobilo. Lidi by to svedli levou i pravou, kdyby se jich tomu víc věnovalo, prohlásil. A měl pravdu.

Není pochyb, že Dr. Michael Hartle, Master SFG je silák světové třídy, jelikož překonal americký rekord v bench pressu – disciplíně, ve které se soutěží opravdu hodně. Kdyby se chlubil nejtěžším military pressem s velkou činkou v Americe, byl by rozhodně silný, protože dokázal takový “kousek”, ale neměli bychom jak dokázat, jestli to bylo na světové úrovni. Striktní military pressy nejsou v módě, takže není moc lidí, se kterými se člověk může poměřit. Statisticky bezvýznamné. Kdyby Doc předvedl nejtěžší press nad hlavu na mistrovství USA v roce 1960, kdy to byl “ten” test síly, pak by to byl “lift světové třídy”.

Deadlift - StrongFirstZatímco “lift” a “silácký kousek” představují záměr, cvik je pouze prostředek. Mnoho powerlifterů dělá přítahy na stroji, aby zlepšili stabilitu v bench pressu a byli lépe propojení při mrtvém tahu. Přijdou ke stroji, naloží ho kotouči, které jsou zrovna po ruce, napumpují si svaly, aniž by se obtěžovali počítat opakování, a jdou domů. Nikdy by je nenapadlo jet tohle s těžkou vahou nebo se hecovat. Protože větu “Kolik kotoučů dokážeš přitáhnout na tý mašině, kámo?” nikdy neuslyšíš. Pokud by ses někdy rozhodl prohlásit tyto přítahy na stroji za silácký kousek a snažil se o své 1RM, bez pochyby bys vyhrál [naprosto mimo soutěž] titul Král přítahů na stroji. Což mi připomíná ruský vtip o zbojníku jménem “Nepřemožitelný Boris”. Nebyl nepřemožitelný, protože ho nikdo nemohl přemoci, ale protože se nikdo neobtěžoval…

Král přítahů na stroji je ale pořád lepší než typický chlápek nebo holka v gymu. Ti totiž jen dělají nahodilé věci, lehce motivovaní neurčitým cílem “vytvarovat se”. Jak se říká, když nevíš, kam jdeš, každá cesta tě tam dovede. A jablko a hruška jsou taky tvar…

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]

Sdílení