Poznámka: Asi před pěti lety jsem ve svém newsletteru napsal následující trénink pro speciální jednotky a cvičence bojových umění.

Běhej. Stínuj. V intervalech, které si sám nastavíš – tolik či tolik minut, anebo tolik a tolik telefonních sloupů – se zastav a udělej jeden až tři dřepy na jedné noze. Na další zastávce udělej pár kliků na jedné ruce. Tu a tam udělat obojí, dřepy na jedné noze a kliky. Žádný odpočinek, a jen pár opakování.

Tohle je běžecký program alá Strongfirst. Nenahrazuje tvůj specializovaný silový trénink, ale přidává do kondičního tréninku závažně chybějící komponent síly. Vytrvalostní běh přerušovaný občasnými intenzivními kontrakcemi je pro potřeby bojovníků a bojovnic mnohem specifičtější, než vysoké počty opakování cviků nižší intenzity, jako jsou kruhové tréninky s vysoké počty opakování standardních kliků a dřepů s vlastní vahou.

Vědecké pozadí běžeckého StrongFirst Programu

Vaše svaly využívají tři energetické systémy:

  1. První, nejsilnější a nejméně trvalý, alaktátový systém. Můžete jet na plný plyn 10-30 vteřin – a pak je nádrž prázdná.
  2. Otěže převezme druhý energetický systém, glykolytický systém.  Má mnohem méně síly – méně než polovinu – ale vydrží několik minut, většinou 2-6.
  3. Konečně je na řadě aerobní systém. Produkuje ještě méně energie – ale vydrží věčnost.

Je to sice více než zjednodušený obrázek, jelikož všechny tři systémy pracují současně, ale  pro naše účely stačí.

Běžecký program StrongFirst

Stále více ruských výzkumů odhaluje, že sportovci z bojových či týmových sportů dělají chybu a ničí se glykolytickou cestou – dělají kruhové tréninky a cviky s mnoha opakováními, aby byl „záhul“. Nové paradigma je – trénujte svou maximální alaktátovou (MAP) v 10-20 vteřinových výbuších intenzivního úsilí a plus schopnost doplnit svou nádrž aerobně. Kondiční dávka v tréninkovém režimu je v  mé nové knize Kettlebell Simple & Sinister navržena přesně tímto způsobem.

K tématu lze říci mnohem více, v konverzaci budeme v budoucnu pokračovat. Pro tuto chvíli přestaňte být zamilovaní do glykolytického systému a „svalového záhulu“.  Jak řekl kdysi jeden ruský profesor zápasníkům: „Čí svaly jsou více zakyselené na konci zápasu? – Těch poražených.“

Kyle Bochniak, Steve Baccari

Zleva doprava: Hlavní trenér John Clarke, fighter Kyle Bochniak, Tom Wood, coach boxu a silového tréninku Steve Baccari

Maximální anaerobní výbušná síla + rychlé aerobní zotavení = Kettlebell: Simple & Sinister

 


CHYSTANÉ STRONGFIRST AKCE, KURZY A CERTIFIKACE