Skok víry mezi velikostmi kettlebellPokaždé, když se Zápaďané poprvé setkají s ruskými kettlebell, jsou překvapeni velkými skoky mezi velikostmi. Původní důvod pro omezení počtu velikostí byl zřejmě přízemní: ušetřit pár rublů a několik čtverečních metrů úložného prostoru. Jak věda dostihla realitu, odhalila další důvody, proč je tento způsob vlastně nejlepší.

Zaprvé, sovětští vědci (např. Prof. Arkadij Vorobjev) objevili, že výrazné změny v zatížení jsou lepší než malé změny, pokud chceme tělu poslat vzkaz: “Zesil!” Kotoučky, které mnoho západních bodybuilderů přidává na své velké činky, jsou Rusům jen pro smích. Šampion v powerliftingu Jack Reape mi řekl, že v jeho gymu natřeli 1,25 kg  kotouče narůžovo, aby stigmatizovali jejich používání. Schvaluji.

Dan John, Master SFG, mluví o druhém důvodu:

Proč mám rád kettlebell: máte tak málo na výběr. Jednoručky jsou v mnoha gymech odstupňované po pěti kilech, někdy po dvou a půl, někdy dokonce po půl kg. Tisíce strojů na bench press… milion kombinací.

Dost! Mozek nedokáže pobrat všechno!

S kettlebell mám nanejvýš tři možnosti… často pouze jednu… pro daný cvik…

Méně možností = méně vyplýtvané mentální operační paměti. Čím víc musíte vybírat, tím méně vám zbude, abyste pořádně nakopli trénink. Tyhlety stroje na vnitřní a vnější stehna vás dokážou přesvědčit, že pracujete na svých nohou. Nepracujete…, ale váš mozek vás dokáže přesvědčit, že ano…

Žádný výběr. Víc práce.

Zatřetí, Mark Toomey zaznamenal, že velmi postupný přechod mezi váhami umožní cvičenci “proklouznout” k těžší bell. To ho okrade o technický “aha” moment. Vysvětlím.

Ve StrongFirst učíme “dovednost síly”, doslova reverzní inženýrství řeči těla siláků. Asi před deseti lety provedl Brad Johnson, bývalý gymnasta a budoucí autor knihy Bodyweight Exercises for Extraordinary Strength, experiment, který testoval efekt tří technik klíčových pro můj systém: napětí břišních svalů, zatnutí hýždí a rozdrcení madla.

Brad pro test využil manévr železného kříže. Jelikož tento elitní gymnastický výkon není pro tohoto supermana žádná výzva, Johnson držel kruhy s rukama ve tvaru písmene ‘Y’, nikoli ‘T’ využívaného při tradičním kříži. Stál na váze a tlačil na kruhy.

Nikki Shlosser, SFG Tem Leader

Nikki Shlosser, SFG Tem Leader

Každá z těchto technik dramaticky zvýšila sílu, všechny dohromady vydaly 20kg…

Přidávání po půl kg vám takovou lekci nedá. Opět Dan John: “24 kg je skvělá volba [pro daný cvik]… ale “mohl bych” použít 32. To je osmikilové “mohl bych”!!! Takže musím snížit opakování, zatnout zadek… znáte ten dril.”

Začtvrté, malé krůčky vás okradou o příležitost postavit se čelem těžké váze.

Zapáté, tímto způsobem si nevyvinete schopnost odhadnout vaši sílu v daném dni. Ruští powerliftingoví trenéři občas pořádají interní soutěž pro své liftery – a povolují na každý zdvih pouze jeden pokus…

V neposlední řadě, většina ruských silových trenérů trvá na provádění mnoha kvalitních zdvihů se středními váhami. Ruské kettlebell vás právě k tomu nutí. Řekněme, že se chcete posunout od pressování 24kilové k 32kilové. To je 32% skok, opravdový skok víry! Neexistuje způsob, jak překonat velkou bell bez toho, aniž byste nejdřív odpressovali 50 či víc perfektních opakování s tou menší. Bill Starr vám řekne, že čím širší základy, tím vyšší pyramidu můžete postavit.

Skok víry mezi velikostmi kettlebell je ve skutečnosti skok vědy a zkušenosti.

 

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]

Sdílení