Život je plný překvapení. Umí být nepředvídatelný, tvrdý i extrémně uspokojující. Pro mnohé z nás představuje trénink významnou část života. Ovšem trénink není totéž, co realita. Ačkoli se nemůžeme tréninkem na životní zápasy vždy připravit, můžeme trénovat dovednosti, které nám pomohou postavit se výzvám, které přináší.

Jen velmi málo lidí žije lehký život „mezi kapkami deště“. Dokonce i to nejšťastnější bytí je prostoupeno nečekanými výzvami, které přichází z nepředvídatelných stan. Tyto výzvy mohou být pochopitelně jak dobré, tak špatné. Život by byl samozřejmě mnohem příjemnější bez nich, ovšem překonání těchto výzev je to, co nám pomáhá dosáhnout našeho plného potenciálu. Narozdíl od filmů však v životě jen velmi zřídka děláme něco, co jsme dlouho neprocvičovali. Kdosi velmi moudrý kdysi řekl, „Pod tlakem nestoupáme na úroveň příležitosti, ale klesáme se na úroveň našeho tréninku.“ Pokud chceme překonávat výzvy, potřebujeme trénink.

Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak se na ně můžeme připravit. Abych jmenoval alespoň některé, jedni šplhají na hory, nebo je naopak sjíždějí na lyžích, jiní se stanou studenty bojových umění nebo síly. Fyzická a psychická výzva spojená s reálným rizikem selhání je klíčová. Navíc pokud jste si už jednou nebo dvakrát něčím opravdovým prošli, víte, že když věci začnou být z fyzického hlediska těžké, to, co vás dostane na druhou stranu, je vaše mentální odolnost Z tohoto důvodu jsou tyto aktivity užitečné nejen jako jednoduché rozptýlení volného času, ale také díky pozitivnímu efektu, který mají na zbytek vašeho života.

Ať už je to dobře, nebo špatně, žádné množství tréninku nedokáže zcela odstranit všechny životní překážky, ale alespoň vám dají více času na to zvládnout!

Trénink pro život

Když už mluvíme o překážkách, můj bratr vlastní malý statek kousek od Providence, RI. Je to okouzlující místo. Pět akrů, různé ořešáky, keře s bobulemi, ovocné stromy, kuřata a (brzo) prasata a krávy (jo, a je tam také spousta jedovatců a kopřiv, ale soustřeďme se na světlejší stránku věci). Když můžu, jedu mu pomoci s věcmi, které jsou na jednoho muže, byť velmi talentovaného, příliš. Zrovna naposledy jsem mu jel pomoct postavit přístřešek pro prasata a krávy, které mají brzy dorazit. Přístřešek byl součástí seznamu věcí, který se na první pohled zdál být velmi rozumný. Mimo to na něm bylo také nasekání a naskládání dřeva na blížící se zimu a nachystání ochranného pletiva pro borůvkové keře. Ovšem věci někdy trvají déle, než byste očekávali. To, co by normálně zabralo asi den a půl stavby, se proměnilo ve tři dny vykopávání kamenů a jeden den stavby.

Pokud jste nikdy nebyli na severovýchodě, měli byste vědět, že kameny tam mohou být celkem těžké. To, co na první pohled vypadá jako malebná pastvina, je ve skutečnosti žulový lom pokrytý sotva pár centimetry hlíny a trávy s kameny o velikosti auta, které jen čekají na první úder vaší lopaty. Dobře, možná nejsou o velikosti auta, ale rozhodně jsou velké alespoň jako ta malá autíčka – a MNOHEM těžší! S tak velkým množstvím kamenů v zemi je naprosto fascinující, že tam vůbec něco roste!

Spousta z těch kamenů se blížila k 500 liber a rozhodně neměli žádné dobré madlo, které by se dalo použít k jejich odstranění. Navzdory tomu, jak moc miluji kettlebell a velkou činku, nám příroda příliš často nedává madlo umístěné v perfektní výšce pro úchop. Varování před šokujícím zjištěním: posilovna není realita. Ovšem to neznamená, že bychom v ní neměli trénovat. Ve skutečnosti si totiž myslím, že to znamená, že bychom měli v posilovně trénovat VÍC, abychom až narazíme na podobné překážky, na ně byli lépe připraveni.

O tenhle jsem skoro ohnul krumpáč

Ano, to je pořád ten samý kámen. Ještě se ani nehnul…zatím.

Jako někdo, kdo za posledních dvacet let na zahradě moc nepracoval, vám můžu říct, že jsem byl velmi rád, že mám pro případ této týdenní práce s bratrem k dispozici zásobu síly, kterou jsem si za poslední roky vytvořil díky tréninku s kettlebell a velkou činkou.

Jako většina bojovníků, co berou svůj silový trénink vážně, často vytvářím paralely mezi těmito dvěma disciplínami. S dovolením na to navážu:

Hodně teď zjednodušším, ale různá bojová umění se dají rozdělit do dvou kategorií „sport“ nebo „sebeobrana“. Obě jsou pro danou věc vhodné, v závislosti na tom, o jakou věc se jedná. Sportovní bojová umění jako je brazilské džúdžucu a thajský box se hodně soustředí na praktickou aplikaci (sparring) a umožňují nám dostat se až na hranice, na které bychom se bez bezpečných tréninkových metod, na kterých jsou tato bojová umění postavena, nedostali. Naopak sebeobranné styly se soustředí na disciplínu a techniky pro „rychlé zabití“ soupeře, stejně jako na líbivé pohyby, jako jsou například katy, které představují tu „uměleckou“ část. Tato sebeobranná umění používají sparring, ale nejsou tak moc vystavěná kolem praktického použití jako právě sportovní bojová umění. Důvod se stane celkem očividný, jakmile si uvědomíte, že páka na ruku v BJJ a boxerské rukavice v Muay Thai mohou být kontrolovány tak, abyste se vyhnuli zranění tréninkového partnera.
Ovšem dloubnutí do oka nebo kop do rozkroku nejsou techniky, které můžete bezpečně a pravidelně procvičovat. A protože se vždy ponoříme na úroveň našeho tréninku, je pravidelné procvičování nezbytné.

To je dlouhý způsob jak říci, že se realita a trénink ne vždy protínají. Například, co když se dostanu do rvačky s chlapíkem, který má s sebou kamarády? Opravdu ho chci strhnout na podlahu a rvát se s ním na zemi, zatímco mě jeho kamarádi kopnou zezadu do hlavy? Nebo chci zasáhnout něčí hlavu perfektním přímým úderem z přední, zadní anebo hákem a pravděpodobně si zlomit ruku, protože není schovaná uvnitř boxerské rukavice?

Vy možná ano, ale já ne. Pokud bych se měl na ulici dostat do rvačky, které se nemůžu vyhnout (což připouštím je vzácný případ), můžete se vsadit, že bych se snažil udržet na nohách a ukončit ji tak rychle, jak by to jen bylo možné, velmi pravděpodobně dloubnutím do oka. To ovšem neznamená, že byste neměli trénovat BJJ nebo thajský box. Právě naopak. Bylo by pro vás lepší, kdybyste prošli životem s tak malým množstvím pouličních rvaček, jak je to jen možné. Jsou nebezpečné a z hlediska práva dost problematické. Plus s vynikajícími školami bojových umění na každém rohu se můžete vybít v bezpečném prostředí s minimálním rizikem zranění.

Ty samé principy se pochopitelně vztahují i na silový trénink v tělocvičně a využití této síly na farmě. Jak jsem řekl předtím, kameny a hlína nemají na ideálním místě madlo v perfektní výšce od země. Lépe řečeno, často s nimi ani nemůžete pohnout bez pomoci dalších rukou nebo silného nástroje. Ovšem to neznamená, že byste neměli zvedat činky v posilovně, protože váš „boj“ je na farmě. Ani to neznamená, že vám silový trénink neposkytne obrovskou hodnotu v jiných, kameni méně podobných věcech. Poskytne. Znamená to, že musíte trénovat VÍCE v posilovně, abyste byli lépe připraveni, až se s jednou z těchto „bitev“ setkáte v poli.

„Pod tlakem nestoupáme na úroveň příležitosti, ale klesáme na úroveň našeho tréninku.“

Když zvážíme, do jak malého počtu bojů se většina lidí během svého života ve skutečnosti dostane, je největší benefit tréninku bojových umění efekt, který mají na rozvoj naší psychické síly, prostřednictvím překonání strachu a překážek v hodině, který se přelévá do našeho života mimo žíněnku. Ty samé principy platí i pro silový trénink. Když projdete skrze těžký program pro mrtvý tah nebo press, nevybudujete pouze fyzickou sílu, ale také psychickou sílu. A stejně jako u bojových umění se musíte rozhodnout jaký bude cíl vaší cesty. Jak jsem napsal výše, sportovní i sebeobranná bojová umění jsou správný nástroj pro daný úkol v závislosti na úkolu. Být „silný“ je podobně subjektivní. Plánujete soutěžit v powerliftingu? Soutěžíte v BJJ a chcete být silnější než kdokoli jiný ve vaší divizi? Chcete mít hustší a pevnější kosti, abyste mohli důstojněji stárnout? Jenom vy můžete odpovědět na otázku co pro vás znamená být dost silný. Podívejte se upřímně na své cíle, potřeby a rozhodněte se, abyste byli připraveni, když věci začnou být těžké.

Buďte silní, přátelé.

 


CHYSTANÉ STRONGFIRST AKCE, KURZY A CERTIFIKACE