Ron Swanson z Parks & Rec prohlásil o držení těla toto : “Bodej jako včela. Nevznášej se jako motýlek. Je to k smíchu.”

Trenér, kterého jsem pozoroval, tohle očividně nikdy neslyšel. Přišel jsem do gymu, abych pomohl kamarádovi s deadliftem, ale byl jsem tam moc brzy. Seděl jsem v rohu na posilovacím stroji a krátil si čas pozorováním cvrkotu. Trenér se věnoval svému vlastnímu workoutu. Uchopil držadlo vysoké kladky a zaujal postoj, který bezpochyby považoval za “funkční” a ladný. Vypadal jako Neko Ashi Dachi inspektora Clouseau. Jediný rozdíl byl, že Peter Sellers se u toho dobře bavil a tenhle týpek byl vážný jako srdeční záchvat.

Jeho obličej nabral osvícený výraz, který měl zdůraznit ušlechtilost jeho osobnosti a počínání. Už jsem tento výraz viděl, tvářili se tak herci na plakátech k TV show The Americans. Myslím, že představovali sovětské špióny myslící na svou nehynoucí lásku k matičce Rusi.

Zkontroloval svůj výraz v zrcadle, udělal přítah a pak uskočil do strany houpaje se na laně jako Tarzan, a to si nedělám legraci. Jak letěl vzduchem, složil nohy pod sebe, jako by chtěl napodobit kop s výskokem.

Jako dítě jsem pečlivě opatroval zahraniční časopis o bojových uměních s Joe Lewisem na obálce. Tento šampion plnokontaktního karate byl známý pro svůj Tobi Yoko Geri, naskočený stranový kop. Byl tam, s pravou nohou nebezpečně napnutou a levou složenou pod sebou posílal některého méně šťastného protivníka na onen svět… Nemůžu vědět, jestli ten trenér v gymu někdy viděl Lewisův kop, ale jeho práce nohou naznačovala, že ano. Jediný problém byl v tom, že bodal jako motýl…

Byl tak zaměstnaný snahou o ladnost, že mu úplně unikl smysl. Ladnost není cíl, ale vedlejší účinek trénovaného výkonu.

Není pochyb, že vrcholový sportovní výkon – pokud zrovna nejde o něco tak umělého jako rychlostní chůze – připadá krásný i nezasvěceným. Mrtvý tah Johna Inzera nebo Maxima Podtinnyho je poezie v pohybu. I v případě, že je pohyb proveden s vysoce neobvyklou technikou, vypadá obvykle ladně, pokud jde o elitního sportovce. Inzer a Podtinny mají učebnicovou techniku; Konstantinov ani trochu. Stejně jsou ale jeho deadlifty s ohnutými zády pozoruhodnou potěchou pro oko. Biomechanik by to mohl rozebrat a žasnout nad tou efektivitou. Inženýr by prohodil známou hlášku: “Když to dobře vypadá, tak to dobře poletí”.

StrongFirst deadlift

Před pár lety jsem měl se svou ženou to potěšení sledovat Michaila Baryšnikova tančit. Ačkoli moje matka je bývalá profesionální primabalerina, o tanci nevím vůbec nic. Což nebránilo tomu, aby mě výkon mého krajana extrémně nadchl. Žádný nadbytečný pohyb a všechno vycházelo ze středu těla; Baryšnikov se pohyboval jako bojovník. Naproti tomu na to, co prováděli tanečníci ve vedlejších rolích, se nedalo koukat. Vyhazovali nohy do vzduchu a dodatečně vrtěli zadky. Biomechanicky to nedávalo smysl. Esteticky to bylo přímo odpudivé.

Snažili se být ladní. A ladnost nemůže být strojená. Snaž se o ni a ona ti unikne.

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]