Posilovací kolečko na břichoMám studenta, který už nějakou dobu pracoval na tom, aby úspěšně dokončil jedno opakování ze stoje s posilovacím kolečkem na břicho. Kdybych řekl, že pokusy, které mi v minulosti ukázal, byly ošklivé, ani zdaleka by to nevystihovalo situaci. Vždycky to bylo ve stylu „podívej, co jsem si přidal k tomu domácímu úkolu, cos mi zadal“.

Jednoho dne mi tento student chtěl při tréninku ukázat, jak blízko je k úspěšnému dokončení jednoho opakování ze stoje. A … hmm. Ukázalo se, že to nijak blízko není.

Tak jsme přidali posilovací kolečko do programu, ze začátku z kleku, a začali na něm pracovat pořádně.

O pár měsíců později jsme docela blízko. V kleče všechno vypadá skvěle: Začíná v solidní duté pozici a udržuje si ji po celou dobu pohybu, který je vykonáván hladce, kontrolovaně a s dostatečnou silou. v tomto okamžiku jsem i já přesvědčen, že už je blízko, jestli ne dokonceschopen provést tento pohyb z onoho stále unikajícího startu ze stoje. Ale když se o to ze stoje pokusí, celý svět se zhroutí.

Takže co se to děje? Jak ho tak sleduji, vidím, že ztrácí to, co tak krásně překřtil na PRC (prdka, ruce, cejcha), Já osobně raději používám, zadek, úchop a břicho, protože říkat, že pro nějaké cvičení potřebujete pořádně PRC nezní tak úplně lákavě. Je tu tedy palčivá otázka: jak udržet břicho, zadek a úchop sevřené na tomto kolečku smrti ve stoje? Co tak zkratuje jeho techniku?

Poté, co jsem ho chvíli sledoval a probral s ním, co se děje, mi to došlo: Strach a silové úniky v jeho technice, díky těm se to celé rozpadlo. On je přitom silně namotivován opakování dokončit, takže jede dál, i když s obrovskou námahou a na úkor silné, správné formy. (Tento problém myslím nebude nijak neobvyklý.)

Jak tedy nabídnout jen opravdu drobnou pomoc, jen v okamžiku, kdy začíná cvik ztrácet formu?

Přišli jsme na tohle:

Jednoduchý recept na velmi spokojeného studenta

  • Volně stojící hrazda na shyby
  • Pár slabých posilovacích gum (Jump Stretch band)
  • Posilovací kolečko smrti

A to je celé!

Vezměte pár posilovacích gum a svažte je k sobě. Potom je upevněte k hrazdě. Umístěte studenta(nebo sebe) pod hrazdu, s volným koncem pásové smyčky kolem pasu. Nyní zaujměte startovací pozici pro cvičení s posilovacím kolečkem ze stoje. Jak ruce s kolečkem pojedou směrem odnohou, guma začne dodávat pomoc jen v té míře, která je potřeba pro udržení duté pozice ak tomu, aby cvičení vypadalo – a bylo – hladké a kontrolované. Tohle je to místo, kde se mému studentovi, a mnoha jiným, se kterými jsem pracoval, celý cvik rozpadal: ztratil PRC a všechno šlo vniveč velmi rychle. Je důležité poznamenat, že guma nebrání pohybu a míru dopomoci lze upravovat použitím lehčích nebo silnějších, kratších nebo delších gum.

Výhody provádění tohoto pohybu s dopomocí oproti pouhému setrvání u verze v kleče jsou v tom, že jeho cílem byla schopnost úspěšně dokončit opakování s posilovacím kolečkem ze stoje. Tento pohyb, i s dopomocí, vyžaduje větší sílu než verze v kleče bez pomoci a tím pádem sílu také buduje. Neměli bychom také zanedbávat důležitost úspěšného dokončení pohybu – to mu jen pomůže dokončit ještě náročnější opakování, až se o ně pokusí.

Jeho pohyb nyní vypadá o 100 % bezpečněji a silněji jen s drobnou dopomocí a jsem si jistý, že velmi brzy bude schopen udělat jej i bez jakékoliv pomoci. Takže pamatujte: neztrácejte PRC. Každý z nás někdy potřebuje trochu pomoci.

 

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]