Klik ve stojce - StrongFirst SFB

Pojďme rovnou k věci. Měřím 190 cm a vážím 108 kilo. Řekněme, že v gymnastice rozhodně nedostávám nic zadarmo. Nicméně jsem časem zjistil, že čím víc se zlepšuji ve cvicích s vlastní vahou, tím silnější jsem při zvedání kettlebell a velké činky.

Jsem trenér z povolání. Pracuji s jak se zdá normálními lidmi, kteří chtějí zesílit, zhubnout, dostat se do kondice, cítit se znovu mladí, vypadat dobře nazí atd. atd.

StrongFirst mi sedí, ačkoli vedu Crossfit gym. Od roku 2004, kdy jsem od Pavla získal certifikaci, jsem se naučil jednu věc: má vždycky pravdu. Takže ho poslouchám a jsem stále silnější, moji žáci jsou silnější a všichni jsou v bezpečí. (Jsem přesvědčený, že většina lidí chce zesílit v gymu, aby pak mohli dělat venku hlouposti a zranit se.)

Příklad, kdy měl Pavel zase pravdu: zhruba v roce 2009 jsem se zúčastnil levelu II (certifikace SFG, pozn. překl.) a Pavel nás učil taktický shyb. Učil nás nepoužívat pomocné popruhy, protože nepomáhají, když je potřebujeme, a pomáhají, když je nepotřebujeme, a samozřejmě bychom měli shyby zatěžovat, ne ulehčovat… Využijte dopomoc tréninkového partnera, pokud musíte… Zmínil také, že popruh může být použit pro kliky ve stojce, pokud přijdete na to, jak…

Jako bývalý mariňák jsem si odshyboval své, ale kliky ve stojce jsou prostě nemožné. Možná bych je dokázal udělat, kdybych byl drobeček, ale opravdový chlap opravdové velikosti neměl šanci. Takže jsem se vrátil do svého malého gymu v Salt Lake City a rozhodl se, že klik ve stojce vyzkouším. Úspěch! Dokázal jsem udělat přesně jeden. Začal jsem je trénovat – občas jsem se dokázal dostat na dva jednotlivé kliky za den, než jsem se složil k zemi. Kdybych tak mohl aspoň trochu odlehčit tu zátěž…

Takže jsme vymysleli trik s popruhy. Jeden popruh přijde na hrazdu, druhý na záda jako batoh a voilà, máme tu ten správný druh asistence. Pomůže více, když to potřebuji, a méně, pokud to nepotřebuji až zas tolik. I velký chlap jako já tak mohl cvičit kliky ve stojce, zesílil jsem, moji žáci zesílili a hned bylo lépe na světě.

Klik ve stojce - StrongFirst SFB

Klik ve stojce - StrongFirst SFB

O autorovi: James Sjostrom získal svou první certifikaci od Pavla v roce 2004 a nyní je držitelem SFG II. James vlastní a provozuje gym CrossFitNRG v Salt Lake City, UT. A je stále silnější a silnější!

Sdílení