Pavel Tsatsouline, Kettlebell: Simple & SinisterSimple & Sinister, nová kniha Pavla Tsatsoulina, promlouvá svojí jednoduchostí. Lidé se snaží věci komplikovat tím, že přidávají tam, kde to není nutné. Skutečný umělec osekává, ořezává a ubírá, aby výsledkem bylo něco naprosto nádherného – ne díky přidávání, ale ubírání.

Pro ty z nás, kteří už mají s kettlebell zkušenosti – Pavlovými metodami anebo silovým tréninkem obecně – se v Simple & Sinister dočteme to, co už známe, ale co potřebujeme slyšet znovu a znovu.

A pokud je to vaše první setkání s kettlebell, není lepší startovní bod než Pavel, který se znovu vrací k některým ze svých nejmoudřejších filosofických názorů na silový trénink.

Pavel ale jde ještě dále: napsal pro nás celý program, a odvádí vynikající práci, když vysvětluje důvody, proč vybral takové cviky, jaké vybral.

Mark Cheng Simple & Sinister get-upProbírá krásu a jednoduchost “tureckého vztyku” (Turkish get-up), a ukazuje, že když se dělá správně, je to pomalý, co do držení těla správný, proprioreceptivně bohatý test levopravé symetrie v mnoha pohybových vzorcích a pozicích – svým způsobem trojrozměrný funkční cvik.

Swing je často cvikem, na který se ve cvičení často rychle zapomíná. Lidé se rychle vrhnou na snatche (trhy) a cleany (přemístění), bent pressy a další složité lifty, a neuvědomují si, že onen motor, který pohání Pavla, Bretta Jonese, Mrka Toomeyho, Dana Johna a další, kteří pracují ve StrongFirst, je to, že stále pracují na základech.

Tato jednoduchost je přesně to, co v moderní paletě cviků potřebujeme. Nepotřebujeme více variací a více možností. potřebujeme jednoduchou lineární progresi, která nás přivede ke cvičení, které má více přínosů a méně nebezpečí.

To, co nám Pavel dal, je programové minimum, a je to ten samý filosofický názor, se kterým jsem přišel ve Functional Movement Screen. Je mi jedno, jak jsi dobrý, ale neměj prosím dysfunkce nebo nedostatky. To je přesně to, co dělá i Pavel: Tohle je tvoje minimum.

Víme,  že život vám přinese méně času na cvičení. Vaše povolání přidá na stresu. Závazky, které máme mimo náš osobní fitness život, nás často přinutí osekat náš vybraný tréninkový program.

Bohužel se často proměníme ve specialisty. Běžci nemají čas strečovat a posilovat, ale mají čas běhat. Lifteři se věnují cvikům, ze kterých mají pozitivní feedback a pravděpodobně se vyhýbají svým největším slabinám.

Pavel říká: “Dám vám pár cviků, které se cvičí určitým způsobem. Pokud máte pochybnosti, cvičte je. Zlepšete se v nich. Existující nějaké variace. Existují nějaké progrese, které můžete dělat, ale stačí, když se  spokojíte se s úžasnými výsledky.”

Nelze to říci lépe.

Gray CookKdyž přednáším mladým trenérům-profesionálům, chtějí více a více cviků. Chtějí více možností, více variant cviků.

Opravdu? Ptáte se na více variant deadliftu? Více variant deadliftu vám swing nezlepší – jen přidá více funkčnosti v deadliftu.

My ale rádi navazujeme na deadlift swingem. Deadlift je krásný základ, ale pro ztrátu tělesného tuku, metabolickou generaci výbušné síly a atletický pohyb je to právě swing, který pomůže vše vynést na povrch. Swing přinese prospěch jak tomu, kdo chce zesílit, tak tomu, kdo chce být rychlejší a výbušnější.

O nové Pavlově knize bych mohl říci mnoho dalšího dobrého. Stáhnul jsem si jí jako audio knihu, a poslechnul dvakrát. Teď se vrátím a pečlivě si jí pročtu, protože chci vidět fotografie a vysvětlivky.

Pavel Tsatsouline - Nahý bojovníkJe to dílo, které si položím hned vedle jeho předchozího díla, The Naked Warrior (v češtině vyšlo jako Nahý bojovník). Pavel vytvořil velmi štíhlý program – a to bych rád rozvedl. Předkládá nám dva protikladné a doplňující se cviky, a ty nebudou jednoduché. Můžete něco z toho kontrolovat tím, jakou zátěž použijete, ale v žádném případě nebudete mít možnost je cvičit se špatnou technikou.

Pavel má jistý způsob, jakým rád trénuje výbušné pohyby – říká mu hard style. Je to nejbezpečnější a nejpromyšlenější způsob, jak zacházet s výbušnými pohyby a přemisťováním zátěže. Kroky, které vám dává k vybudování swingu a get-upu jsou úmyslně vymezeny mantinely. Umožní vám abyste odhalili vaše problémy.

Dělá to proto, že nemůže být v místnosti s vámi. Ti nejlepší coachové na světě umí vytvořit tréninkové programy ne se zákazy, ale s mantinely. Tyto mantinely vás budou nutit mít lepší techniku, cvičit správný tréninkový objem ve správný čas. Přinutí vás jeden den odpočívat, a den jiný cvičit intenzivněji.

Mantinely jsou jeden z důvodů, proč jsem vytvořil Functional Movement Screen – to proto, abychom na špatný pohybový vzorec nenakládali externí zátěž. To, co nám Pavel přináší, je krásný způsob, jak být pod zátěží a zároveň neustále zlepšovat kvalitu pohybu, preciznost a vůbec se zlepšovat.

Pokud jste fanoušci kettlebell, pokud jste fanoušci tělesné výchovy, v Simple & Sinister naleznete to, co už jste slyšeli dříve… V osvěžujícím, novém a zjednodušeném balení, které vás ujistí, že jste na dobré cestě.

Pokud jste ve cvičení s kettlebell nováčci, neexistuje lepší startovní bod než ten Pavlův. Neuvěřitelně jednoduchý program, a přesto nekompromisní tréninky a výsledky. Je to hutné čtení, s mnoha schovanými perlami. Pročítám podruhé, a rozhodně pročtu ještě potřetí.

Když spisovatel, coach, filosofo anebo někdo, kdo je ponořen do fyzkultury tak jako Pavel, prezentuje StrongFirst komunitu a některé své předchozí práce, a zjednodušuje své vědomosti do jasných stručných poselství, je nutno tuto knihu zařadit na čestné místo v knihovně.

Neudělejte to, že si knihu jen přečtete, a poběžíte prodávat informace svým klientům, protože knihu máte jen půjčenou. Dělejte to, co nám Pavel říká. Osvojte si cviky i program. Prostě vezměte kettlebell, řiďte se pravidly, a nechte, ať vás učí. Pro některé ze svých nejbližších přátel a mou rodinu, kteří by chtěli cvičit, si nedokážu si představit lepší dárek než výtisk této knihy.

Doporučuji vám si tuto knihu přečíst. Vybrat něco, co má výrazné výsledky, a proměnit využití v něco tak jednoduchého, vyžaduje spoustu práce.

Dobrá práce, bratře!

Gray Cook

České vydání knihy Kettlebell: Simple & Sinister můžete zakoupit ZDE!

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]