Kettlebell swing

Proč kettlebell? Vynést svého vnitřního atleta na světlo.

Zdá se, že kettlebell poslední dobou zaplavily svět fitness. Od časopisů a internetových článků po televizní pořady, razí si tyto litinové koule s madlem cestu hlavním proudem fitness. Celebrity, profesionální atleti i normální lidé, kteří se snaží shodit pár kilo a získat nějaké ty svaly, hledají pomoc u kettlebell.

Ne že by kettlebell byly nějak nové. Tyto činky a základní techniky, známé nejméně 300 let, si získaly popularitu v ruské armádě, protože je to nejefektivnější způsob, jak rychle a s minimem vybavení dostat vojáky do bojové formy a udržet je i v poli připravené na bitvu.

Byl to ale až instruktor bývalých sovětských speciálních jednotek (Spetsnaz) Pavel Tsatsouline, kdo v roce 1998 představil kettlebell Americe článkem “Vodka, Pickle Juice and Kettlebells” (Vodka, lák z okurek a kettlebell) pro časopis Milo, magazín o silovém tréninku pro zájemce o nejfunkčnější a nejtěžší dostupný trénink.

Pavel Tsatsouline: Vodka, lák z okurek a kettlebell

A nyní se to obloukem vrací zpět a většina cvičící veřejnosti (po celém světě) se dožaduje co nejvíce informací o tom, co jim tento technologicky jednoduchý, ale koncepčně silný nástroj může přinést pro jejich vlastní seriózní, funkční trénink.

Jak cvičení s kettlebell funguje? 

Trénink s kettlebell se dělí na dva základní typy: balistický a silový. Balistický trénink s kettlebell se točí kolem swingů s váhami (balistické cviky), stejně jako kolem zvedání bell tradičním způsobem (silové cviky).

Když swingujete s kettlebell, v každém opakování je zapojena každá část těla. Vaše tělo pořád něco dělá: buď produkuje sílu (swinguje kettlebell nahoru), redukuje sílu (když kettlebell swinguje mezi nohy) nebo mění směr zatížení (když přechází ze zadního swingu do dalšího opakování). To vede k velmi vysokému zatížení při mnohem menším vnímání námahy.Přidejte zrychlení (3-5x váha bell) a i běžná osoba může zvládnout neuvěřitelně vysoké zatížení ve velmi krátkém časovém úseku!

Při swingování s kettlebell pracuje současně vaše kardiovaskulární a svalová soustava a můžete spalovat až 20 kalorií za minutu i s velmi lehkou bell – velmi efektivní způsob, jak se dostat rychle do formy.

Přidejte lifty s vysokým napětím jako tlaky nad hlavu (overhead press), Get-up a dřep a máte víc než kompletní cvičební program; máte vážně nejmodernější tréninkový program, který opravdu dodá výsledky, které slibuje.

Skutečná “funkční” síla

Podstatou “funkčního” tréninku je, že má přenos do reálného světa. Tělo je samozřejmě provázaný systém a jako takový musí být pro dosažení maximálního přínosu trénováno. Kettlebell a naše metody swingování a zvedání bell maximalizují tuto funkčnost. I prosté zvedání bell ze země za použití správné techniky se přenáší do každodenního života a člověk se stává silnějším a odolnějším v rekordním čase.

KettlebellNavíc trénink s kettlebell nutně pomůže vynést na světlo vašeho vnitřního atleta, i když jste nikdy nesportovali. Neúprosné způsobem, jakým běžecký pás nebo posilovací stroj nemůžou nikdy být, swingy a lifty s kettlebell vyžadují rovnováhu, koordinaci, ovládání jádra, koordinaci ruka-oko a učí cvičence hýbat se jako atlet – především v kyčlích.

Pro většinu lidí je kapacita pro fyzické aktivity nejspíš tím nejdůležitějším faktorem v jejich “fitness” životě. Schopnost vykonávat každodenní aktivity a večer mít ještě rezervu je životně důležitá. Nic nezlepší vaši kapacitu pro fyzické aktivity rychleji a bezpečněji než trénink s kettlebell. Kombinace balistických liftů a silových cviků, prováděných v mnoha možných variantách, zvýší svalový tonus a sílu, schopnosti kardiovaskulárního systému a stabilizuje a posílí nohy, kyčle, bedra, břišní svaly a ramena v nejrychlejší možné době – 20-30minutový trénink 2-3x týdně.

Není to moc, ale trénink s kettlebell není snadný.

Jednoduchý – ano, snadný – ne.

Kettlebell budují mentální sílu

kettlebellAle dospívání a stárnutí není pro bábovky a trénink s kettlebell vám poskytne další prvek klíčový jak pro život, tak pro fitness: houževnatost. Fyzickou i mentální houževnatost. Jen tím, že přijdete a naučíte se znát svou kettlebell.

I kdybyste ji jen zvedli a nosili, budete silnějšími, houževnatějšími a odolnějšími. Nemusíte dát jenom na mě, poptejte se kolem. Zeptejte se v armádě, mezi příslušníky ozbrojených složek, adeptů bojových umění nebo atletů po celém světě, ti všichni postavili koutek s kettlebell do centra svého tréninku. Jestli je to módní trend, tak už trvá 300 let.

Vše, co potřebujete, jsou get-upy a swingy

I přes veškerý přínos pro atletickou elitu jsou základní cviky s kettlebell, zejména swing a Get-up, opravdu lidové cviky. Pravidelné cvičení swingů a Get-upů vede u běžného člověka k výsledkům jednoduše nedosažitelným doslova žádným jiným druhem tréninku. Je to nejbezpečnější forma silového tréninku, jaké se člověk může věnovat, protože nezahrnuje nárazy a má ve svém základu obsažen trénink jádra, stability a rovnováhy.

Počáteční náklady jsou navíc velmi nízké. Vše, co člověk ke cvičení potřebuje, je jedna nebo dvě kettlebell a kus prázdné podlahy metr dvacet na dva. Než byste se převlékli do cvičebního a nasedli do auta, abyste mohli jet do gymu, je váš trénink s kettlebell už dávno za vámi a z vás je lepší člověk.

Určitě byste měli projít základní instruktáží u certifikovaného trenéra, ale to je samozřejmost, jakmile člověk zkouší jakoukoli novou fyzickou aktivitu. Trénink s kettlebell není bez rizika, ale bez rizika není ani být naživu. Stárnutí není pro bábovky.

Klíčová vlastnost: síla

Síla je klíčovou vlasntostí. Od síly se odvozují všechny ostatní aspekty tělesné kondice. Uvažujte o tom. Když člověk nemá dostatek síly odporovat slabé gravitační síle tak, aby dokázal stát rovně během dne, jak důležitá je jeho aerobní kapacita?

Síla získaná pomocí kettlebell je unikátní, protože trénink s kettlebell buduje využitelnou sílu. Základní silu. Funkční sílu pro reálný svět. A, pokud ji máte, všechno ostatní je jednodušší.  

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]