Když se naši Master, Senior a Team Leader instruktoři před meetingem ubytovali v hotelu, našli na pokoji pozdrav ve formě lahve vodky, sklenice kyselých okurek a vzkazu, který je vítal ve Fázi II invaze ruské kettlebell.

Všechno to začalo v roce 1998, kdy časopis MILO: Journal for Serious Strength Athletes uveřejnil můj článek nazvaný:”Vodka, lák z okurek, zvedání kettlebell a další ruské kratochvíle.” Do té doby, jak říká Dr. Randall Strossen, bylo snazší najít pořádný biceps než kettlebell. Stačilo patnáct let a dnes budete mít problém najít v USA gym, ve kterém by kettlebell nebyly.

Vodka, lák z okurek, zvedání kettlebell a další ruské kratochvíleVedle vodky a okurek tedy našli StrongFirst instruktoři vzkaz vítající je ve Fázi II invaze ruské kettlebell. Teď, když jsou kettlebell všude, je dalším krokem učinit přítrž amatérským zvěrstvům na YouTube, která jsou mylně považována za trénink s kettlebell, a naučit každého začínajícího girevika, jak se to dělá správně. To je misí SFG (“G” jako “girja” neboli kettlebell), vlajkového programu StrongFirst.

Ačkoli je síla obecně v zájmu naší organizace, SFG usiluje o širší “extrémní fyzickou zdatnost” se silou jakožto základem. Někteří z vás se domnívají, že se soustředím jen na maximální sílu a kašlu na všechny ty úžasné benefity, které nám kettlebell přináší: kondici, ztrátu tuku, zdraví atd. Mám pro vás jeden ruský vtip. Ve městě na sebe narazí dvě ženy a dají se do řeči:

—Doneslo se mi, že se na mě zlobíš. Proč?

—Vzpomínáš si na poslední párty v mém domě? Jak jsi odešla, zmizela hodně drahá stříbrná lžička.

—Já jsem žádnou tvoji lžičku neukradla!!!

—Já vím, já jsem ji pak našla. Ale ta pachuť nějak zůstala…

Nevzal jsem vaši lžičku. Kettlebell tu je a zůstane. A my víme, jak na ni.

Ano, ve StrongFirst klademe důraz na sílu. Neexistuje totiž jiný způsob, jak dosáhnout ideálu “extrémní fyzické zdatnosti pro ty, s nimiž se život nemazlí”. Už v roce 1925 prohlásil strongman Earle Liederman: “…co je vytrvalost jiného než trvající síla?” Vytrvalost, mobilitu a další vlastnosti budujeme na jediném solidním základě – síle. Proto se jmenujeme StrongFirst. Před časem založil někdo na našem fóru pasivně-agresivní vlákno “mimochodem, bez vytrvalosti nejste nic”. Rob Lawrence odpověděl: “Jistě, to je důvod, proč jsme odmítli název ‘Strong Only’, ‘jen síla’.”

Bez ohledu na vaše cíle, vstupním bodem do světa síly by měly být kettlebell. Nejen pro blahodárné účinky na kondici, flexibilitu a zdraví, ale protože vám kettlebell, pokud se používá správně, dokáže poskytnout nesmírně cenné pohybové lekce, které vás připraví na bezpečný a efektivní silový trénink s velkou činkou a vlastní vahou. I v případě, že jste se již dříve věnovali tréninku s velkou činkou nebo na hrazdě, začněte s kettlebell a budete mnohem lepším lifterem nebo atletem než dřív. To vám zaručuji.

Systém StrongFirst je založen na principech, nikoli nástrojích. Jsme na stejné lodi jako program bojových umění amerického námořnictva: “Jedna mysl, jakákoli zbraň.”

Jedna mysl, jakákoli zbraň

Pokud má tu možnost, mariňák dá samozřejmě vždycky přednost své M-16 před pěstí nebo K-Bar nožem. Stejné přednostní postavení má kettlebell ve StrongFirst. Jsou to naše kořeny a naše zbraň první volby.

Dámy a pánové, vítejte ve Fázi II invaze ruské kettlebell!

“Odpor je marný. Budete asimilováni.”

Dávný mistr kettlebell Ivan Lebedev poznamenal: “Kdyby lidstvo tušilo, jak snadné je zesílit, nebyli by na světě žádní slabí lidé.” Přijďte na jednodenní kurz SFG kettlebell vyučovaný těmi nejzkušenějšími světovými instruktory a přesvědčte se sami. Provázej vás síla ruské kettlebell!

  • Originál článku: Pavel Tsatsouline, StrongFirst Chairman, The Role of the Kettlebell at StrongFirst
  • Přeložila: Markéta Šmídová, Funkční trénink Praha

CHYSTANÉ STRONGFIRST AKCE, KURZY A CERTIFIKACE