Cíle jsou jednou z nejlepších pohonných hmot pro pokroky v životě, byznysu i tréninku. Důležitou dovedností, která přijde díky cvičení a zkušenosti, je však rozpoznání, kdy dočasné pozastavení zlepší dlouhověkost, anebo zajistí lepší dlouhodobé výsledky, a to za současné minimalizace možných negativních vedlejších efektů. 

“Bradavice a tak” – mé review roku 2018

Když Oliver Cromwell zadával svůj portrét, řekl malíři (siru Peter Lelymu), aby jej namaloval “s bradavicemi a tak”, a ne v tehdy běžném zkrášlovacím stylu. Tomu, co Lely nabízel, bychom mohli říkat původní “Photoshop”. V dnešním světě, kterému dominují sociální média – hemžící se různými filtry a photoshopy, a tendencí nasazovat si “zkrášlující” masku – zřídkakdy vidíme “bradavice a tak”. Jaké bradavice, ptáte se? Selhal jsem v dosažení jednoho z mých cílů pro rok 2018.

Tento rok jsem začal tím, že jsem vám řekl, na co budu trénovat a jak plánuji splnit mé čtyři hlavní cíle:

  1. Učit na StrongFirst a FMS akcích
  2. Úspěšně splnit SFL
  3. Úspěšně splnit SFB
  4. Sinister

Jak to tedy šlo? V mém pravidelném čtvrletním update článku jsem probral svůj trénink, směřující k SFL. Co se od té doby přihodilo? Ze čtyř cílů jsem splnil tři. Byl jsem s to se dobře hýbat, předvádět techniku a efektivně učit. Splnil jsem SFL a SFB. Sinister se ale tento rok konat nebude. 

Proč ne? Nechám Kennyho Rogerse, ať to za mě vysvětlí:

Musíš vědět, kdy karty držet dál

a vědět, kdy to položit

vědět, kdy máš odejít

a kdy utíkat

Nikdy nepočítej peníze,

když sedíš u stolu

Až rozdávání skončí, 

budeš mít na počítání dost času

Každý hráč ví,

že tajemství přežití je v tom,

že víš, co odhodit

a co si nechat

Protože každá karta je vítěz,

a každá karta je poražený

– text písně The Gambler

Kenny zde dává moudrou radu. 

Vědět, kdy zbytečně netlačit na pilu

Jasně, vím, že jedním z populárních hesel v životě a tréninku je makat, dřít, “tlačit na pilu”. Smířit se s dřinou. Doprovázeno obrázkem jednoho, jak kope tunel, a vzdává to, ačkoliv ho od zlaté žíly dělí jedno kopnutí krumpáčem, a druhého, který pokračuje v kopání, ačkoliv mu zbývá kopání více. Poselství je – nevzdávej to.  

Je ale rozdíl mezi tím to vzdát, anebo položit karty. A to přichází se zkušeností.

Není to povolení se hned vykašlat na všechno, jen člověk něco začne, anebo při první známce obtíží. Ani zdaleka, protože vytrvalost považuji za klíčovou vlastnost úspěchu v životě. Jak vždycky říkám: pokud bych měl nějakou superhrdinskou vlastnost, byla by to tvrdohlavost – a tvrdohlavost je nejvyšší formou vytrvalosti. Jak poznamenal Calvin Coolidge: “Nic na tonto světě nemůže nahradit vytrvalost. Ne talent – není nic běžnějšího než neúspěšní talentovaní lidé. Ani genialita – zneuznaný génius je takřka příslovečný. Ani vzdělání – svět je plný vzdělaných bezdomovců. Jen vytrvalost a odhodlání jsou všemocné.”

Vědět, kdy si karty nechat a kdy je položit je dovednost, kterou člověk získá a naučí se díky procvičování vytrvalosti. Klíčem je položit karty předtím, než člověk “sjede do propasti” a zruinuje se (v případě finančním) anebo se zraní (v případě tréninku).

A to je proč jsem přesunul můj Sinister cíl na rok 2019. Poznal jsem nutnost položit karty a upravit svůj trénink, místo toho abych dál “tlačil na pilu”. 

Co jsem poznal? Můj trénink byl příliš těžký, přiliš často, a mému tělu se to nelíbilo. Za těch 47 výletů kolem slunce mám něco na tachometru najeto. Něco z toho díky tomu, že jsem nezastavil, když jsem měl. Něco prostě proto, že se “přihodil život” – ne že bych za to mohl. Nakonec ale to, co mám na tachometru najeto a má schopnost naslouchat svému tělu, jsou velmi mocný nástroje. 

Uvědomte si, že osobní cíle, i když jsou velmi důležité, nejsou příkazy vytesané do kamene. Na seminářích vždy žertuji, že pokud nejste placeni za to, abyste splnili další opakování nebo sérii, můžete přestat. Vězte, kdy položit karty. 

Takže vykračuji do roku 2019 s touto získanou zkušeností a vytrvalostí přizpůsobit svůj trénink tak, abych dosáhnul Siister. Doufám, že rok 2018 byl pro vás úspěšný a přeji vám v roce 2019 vše nej. 

Ať je rok 2019 silný.

Dosáhnout Sinister.

 

 


CHYSTANÉ STRONGFIRST AKCE, KURZY A CERTIFIKACE

 

Sdílení