Jaguáři v jihoamerické džungli loví kořist, která také kouše – kajmany. Kočka demonstruje svojí nadřazenost tím, že zabíjí v teritoriu své nebezpečné večeře. Jaguár skočí do řeky a zakousne se mrcasímu sebozubenému plazovi do krku. 

Kajman anebo aligátor je možná rychlý, ale pokud jaguára v protiútoku mine, je ve velkých probléemch, protože právě vystřelil z muškety – má hlaveň, kterou může nabít jednou střelou, a ta čelí šestiraňáku horkokrevného predátora, který může rychle dobíjet. Slabý aerobní systém plaza a spoléhání se na glykolýzu jej staví do nevýhody oproti horkorkevným predátorům, jejichž aerobní systém jim umožňuje se z bleskových útoků rychle zotavit.   

Aligátor potřebuje mnoho hodin k odpočinku a vydýchání, aby se zbavil kyseliny, která vznikla jednou výbušnou akcí. Vědci věří, že dinosauři – bratránci dnešních plazů – měli podobný metabolismus, díky kterému byli zranitelní vůči savčím predátorům, jejichž aerobní systém byl výrazně nadřazenější a který jim umožnil vytrvat v útocích. 

Vstupme do domoviny aerobního systému, mitochondrií, našich buněčných továren na energii. 

“Vládkyně života a smrti” - úryvek z knihy The Quick and the Dead

The Quick and the Dead nevzniklo jako power-centrický průvodce kompletním fitness s přidanými zdravotními benefity. Původním záměrem bylo napsat něco o zlepšení vytrvalosti pomocí tréninku mitochodnrií pro využití v aktivitách s vysokou výbušnou sílou.

Jak se ukázalo, stav mitochondrií určuje mnohem více než výsledek závodu ve veslování anebo zápasu v džúdó. Mitochondrie jsou – slovy Dr. Nicka Lanea – “vládkyně života a smrti.”

Alternativa být “rychlý” místo “mrtvý” v africké savaně anebo na Divokém Západě je jen vrcholek ledovce inspirace pro název knihy. 

“Ti vydají počet tomu, kdo je připraven soudit rychlé i mrtvé.”

– První list Petrův, 4:5 

V Bibli slovo “rychlý” nepopisuje rychlost tasení, ale znamená “naživu”. Cílem Q&D programu není jen podávat výkony na vysoké úrovni, ale činit to takovým způsobem, který nebude ničit vaše zdraví – a doufejme, že jej i výrazně zlepší. 

Staroanglické slovo “quicken” znamená “oživit se”. Prvnímu pohybu nenarozeného dítěte v děloze se říkalo “quickening”. Zcela příznačně získáváme geny našich mitochondrií od matky. Zdravé, silné a početné mitochondrie činí člověka mnohem odolnějšího řadě stresorům: chladu, horku, nadmořské výšce, infekci, otravě, radiaci, atd. 

Dysfunkce mitochondrií jsou na druhou stranu pravděpodobnou příčinou kardiovaskulárních a neurodegenerativních chorob, rakoviny, cukrovky, obezity a stárnutí. 

Události vedoucí k těmto katastrofám zahrnují poškození volnými radikály. Reaktivní formy kyslíku aneb volné radikály jsou molekuly kyslíku, které nesou více elektronů, než by měly. V přiměřeném množství plní podobně jako kyselina mléčná řadu důležitých funkcí. V nadbytečné míře ničí výkon, zdraví a život jako takový. 

Mitochondrie jsou primárním zdrojem vzniku volných radikálů v těle. Když je v takzvaném elektronovém transportním řetězci v mitochondriích velký provoz, některé elektrony prosáknou, a jsou zachyceny molekulami kyslíku. Ty se pak promění ve vysoce reaktivní sloučeniny jako je peroxid vodíku, které pak začnou řádit a ničit tělo. 

Můžete jíst borůvky dokud třeba nezmodráte, a stejně vás před volnými radikály nezachrání: Potraviny a výživové doplňky s antioxidanty se ukázaly překvapivě neúčinné [i] (a dokonce možná mohou i zvýšovat nebezpečí onemocnění rakovinou. [ii])

“Vládkyně života a smrti” - úryvek z knihy The Quick and the Dead

To, co potřebujete, jsou početnější, větší a lepší mitochondrie. [iii] Nejenže generují méně volných radikálů a dovolují jejich menšímu množství prosáknout – fungují jako “odpad dřezu”, jak to nazval Dr. Alexander Andreyev.[iv]

Pokud plánujete zůstat rychlí – ve smyslu “živí” – co nejdéle, bude lepší, když o své mitochondrie budete raději dobře pečovat.  

Chování, které poškozuje mitochondrie, zahrnují obvyklé podeřelé – kouření, pití, přejídání, fast food, znečištění, stres a přetrénování. 

Chování, které vybuduje nabušené mitochondrie, jsou kalorická restrikce, přerušovaný půst, kontrolovaná hypoxie a hypothermie – a jisté typy cvičení. 

Vědci identifikovali čtyři hlavní signály, které mohou vést ke zrodu aneb biogenezi mitochondrií [v]:

 1. Mechanická zátěž
 2. Reaktivní formy kyslíku
 3. Zvýšená koncetrace kalcia
 4. Nízký stav energie 

Jedno po druhém. 

Zdá se, že klasický sovětský antiglykolytický trénink – “A+A” na našem webu – buduje mitochondrie v rychlých svalových vláknech pomocí prvního mechanismu. 

Ten druhý vyžaduje “optimální” [vi] aneb “fyziologickou”[vii] koncentraci volných radikálů. Zdá se, že to platí pro inteligentní a uměřený intervalový trénink – ne pro kyselinové lázně jako “Tabaty”.

“Metcony” jsou vyrobené na zakázku pro maximalizaci produkce volných radikálů. Možná jste slyšeli o glutathionu (GSH), “matce všech antioxidantů”, který naše tělo produkuje. Vědci měřili koncentrace jeho “spotřeby”, aby vyhodnotili oxidativní stres. Zjistili lineární korelaci mezi jeho koncentrací a koncentrací laktátu po vyčerpávajícím cvičení [viii].

Krevní laktát

Lineární korelace mezi koncentrací laktátu a oxidativním stresem

Třetí mechanismus funguje pouze v pomalých svalových vláknech. 

Čtvrtý je ten, který se snaží osedlat “vysokointenzivní intervalový trénink” (HIIT). 

Tento mechanismus byl objeven renomovaným sovětským vědcem, prof. Felixem Meerson [ix] v době, kdy Deep Purple nahrávali album Speed King. Meersonův objev byl bohužel přehlédnut a musel být znovu objeven téměř o půl století později. 

Západní vědci v 21. století udělali dobrou práci, že jej znovu našli – a rozvinuli profesorovu práci dále tím, že sledovali specifické metabolické cesty: začínali nízkým stavem energie a dorazili k biogenesi aneb tvorbě mitochondrií. Jiní vědci – ti, kteří experimentovali s HIIT –  bohužel tyto objevy nestudovali dostatečně pečlivě a dívali se na ně bez kontextu mnoha dalších biochemických reakcí, které se děly současně, a bez kontextu celkových změn v těle. Výsledné protokoly fungovaly, ale velmi často neúsporně a s vážnými vedlejšími efekty. Jako léky s dlouhým seznamem vyloučení odpovědnosti psaným malým písmem. 

Brutální namožení. Nedostatek energie. Stres. Rozhozené hormony. Poškození volnými radikály. Nepříznivé změny na srdci. 

Začal jsem být přesvědčený, že to jde dělat lépe. 

The Quick and the Dead: Total Training for the Advanced Minimalist

Odkazy

 • [i] Teixeira et al., 2009
 • [ii] Yun & Finkel, 2014
 • [iii] Hood, 2001; Boveris & Chance, 1973; Davies et al., 1981; Jenkins et al., 1983
 • [iv] Andreyev et al., 2004
 • [v] Coffey & Hawley, 2007
 • [vi] Lira et al., 2010
 • [vii] Paulsen et al., 2014
 • [viii] Sastre et al., 1992
 • [ix] Meerson, 1971

 

 


CHYSTANÉ STRONGFIRST AKCE, KURZY A CERTIFIKACE

 

Sdílení