Dnes bych chtěl k tobě promluvit na téma způsobu, jakým prezentuješ svojí sílu. Pokud už jsi silný, je to příležitost pro zamyšlení. Pokud jsi na cestě, je to možnost “zpětně vyskládat” dobré způsoby silných, spolu s jejich dobrou technikou posilování.

Nedávno jsem četl jednu knihu, která se mi moc líbila. Daroval mi ji Ronen Katz, SFG II, SFB. Ronen je 6. dan v Kyokushin karate. Studoval v Tokiu přímo pod vedením Mas Oyami. V jeho legendárním karate dojo se spřátelil s dalším cizincem na stejné cestě. Nicholas Pettas se později soutěžil v karate na světové úrovni a dostalo se mu od Japonců neslýchané cti – dali přezdívku “Modrooký samuraj”. To byl i název knihy, kterou mi Ronen přivezl z Japonska. Před několika měsíci Katz vedl seminář, který představil StrongFirst metodologii v Tokiu. Pettas byl jedním z účastníků a byl tak laskav, že mi do knihy napsal věnování.

V Modrookém samuraji je jedno japonské přísloví: “Čím více rýže vyroste, tím níže se skloní.” Čím více člověk zesílí, tím více pokory projevuje.

Pravdivost tohoto přísloví se mi potvrdila znovu a znovu. Jednou jsem vzal svého známého do Muscle Beach Venice. Hubený chlápek ve středním věku jménem Bob se rozhodl, že chce zesílit, a požádal mě, abych jej naučil deadlift a několik dalších cviků.

Byla zrovna sobota a probíhala tam soutěž v powerliftingu, silovém trojboji. V tělocvičně, která byla mimo soutěžní plošinu, se rozcvičovali závodníci. Bob se chtěl otočit a odejít, ale já jsem trval na tom, abychom šli dovnitř.

Tělocvična byla zaplněná, ale podařilo se nám najít prázdnou osu a začali se připravovat. Bob měl trochu strach z týpků třikrát větších a pětkrát silnějších než byl on. Řev ze soutěžní plošiny venku také moc nepomohl. Bob naložil na osu 60 kg – a tu se nad něj sklonil muž bez krku. Lifterův hluboký hlas zabručel: “Používáte tyhle kotouče, kluci? Mohl bych si je prosím půjčit?”

Bob nevěři vlasntím očím a uším. Po zbytek tréninku se k němu banda vyholených palic, která se ve stojanu vedle nás rozcvičovala, chovala s absolutním respektem, a dokonce mu několikrát řekla “pane”.

Ti skutečně silní mají styl a gentlemanské chování. Nikdy nešikanují ty slabé. Kdo šikanuje slabé? Ti méně slabší.

Rob Lawrence, mistr aforismů, kdysi řekl, že ti velmi silní a ti velmi slabí ti nikdy nebudou dělat žádné problémy. Máslo na hlavě mají ti uprostřed. Beta muži, frustrovaní neschopností se dostat nahoru,  kteří si léčí svoje komplexy na ještě slabších písmenech řecké abecedy.

Tyhle bety snadno poznáte podle jejich nafoukané chůze a čepic s kšiltem dozadu. Zrovna před týdnem jsem viděl jednoho hodně hlasitého – dal na čtvrtdřep 140 kg, a pak se otočil, odešel a už se nevrátil. Kotouče z osy musel sundavat nešťastný nováček ve fitness rukavicích, který poté ke stojanu přišel, aby si dal bicepsové zdvihy. Příští týden pravděpodobně začal chodit místo do gymu do nějakého zdravotního spa, které v reklamách slibovalo, že je to “gym, kde vás nikdo nebude zastrašovat”.

StrongFirst deadlift

Silný a pokorný. Derek Miller, SFG II a člen StrongFirst deadlift teamu.

Pokud čteš tento blog, tak jsi silný, anebo na cestě být silný. Nedovol, aby ti to stouplo do hlavy. Nedovol, aby vznešená cesta síly měla špatné jméno díky tomu, že se budeš chovat jako pitomec. Nechť tvoje chování inspiruje ty slabé, aby zesílili.

 


CHYSTANÉ STRONGFIRST AKCE, KURZY A CERTIFIKACE