StrongFirst: Síla má vyšší účelVe StrongFirst s oblibou říkáme: “Síla má vyšší účel.” A právě při hledání tohoto účelu objevujeme tu část sebe sama, od níž jsme se odvrátili nebo kterou jsme ani nezahlédli.

Snaha získat certifikaci StrongFirst, jak se o to mnozí pokoušeli minulý týden v Bostonu, je sama o sobě formou síly. K čertu, už jen dostat se sem vyžadovalo velkou dávku odhodlání a soustředění, když vezmete v úvahu problémy, kterými si město Boston prošlo týden před certifikací. Ignorovat neustálý proud zpráv z okolí a soustředit se na úkol, který leží před vámi, může vyžadovat stejnou dávku mentální síly jako fyzické. Jsem na nové bratry a sestry v síle nesmírně pyšný.

Dnes jsem dostal email od jednasedmdesátiletého muže. Žádá o informace k účasti na certifikaci StrongFirst Level I Kettlebell. Píše: “Trénuji… něco málo přes dva roky. Můj pokrok je podle mého názoru dramatický. Věřím, že ve velmi blízké budoucnosti budu schopný úspěšně dosáhnout certifikace levelu 1. Certifikace samotná pro mě nicméně nemá žádný reálný význam, jelikož mi je 71 let a nemám touhu učit. Chci ale sám sobě dokázat, že můžu úspěšně zvládnout všechny požadavky certifikace. Díval jsem se na streamovaná videa a chtěl bych to také zažít.”

Ta část, kde píše “certifikace samotná pro mě nemá žádný význam”, následovaná “Chci ale sám sobě dokázat…že můžu úspěšně zvládnout požadavky…” mě naprosto dostala. Kdo z nás se s radostí spokojí s pouhým vědomím toho, že udělal vše, co bylo potřeba? Kolika z nás jde v první řadě o zkušenosti a až v druhé řadě o uznání? Usilujeme o kus papíru, na kterém je napsáno, že jsme to dokázali, nebo o vnitřní vědomí, že jsme do toho dali všechno? Zdokonalujeme naše dovednosti nebo sbíráme certifikáty?

Nechápejte mě špatně, certifikáty otvírají dveře. Dají se využít ke všemu od získání pojištění po udržení zaměstnání a naše společnost je hrdě poskytuje mužům a ženám, kteří splní námi stanovené velmi přísné standardy. Stejně se musím ptát, která část těchto certifikací přetrvá, papír nebo zásady?

Když přijdu do kanceláře svého syna, vidím ocenění, která získal ve službě u námořnictva. Pozoruji kluky a holky, kteří se hrnou do jeho dódžó, a říkám si, jestli tato ocenění měla nějaký dopad na to, jak vnímají svého sensei, pana Toomeyho. Raději věřím tomu, že je to síla jeho instrukcí, jeho síla jako ochránce, která je přitahuje a mnoha způsoby jim dává sílu. Také dost pomáhá, že je hodně zkušený bojovník.

Jakému vyššímu účelu bude sloužit vaše síla? Jako příklad mladým lidem nebo způsob, jak ukázat ostatním, že život pokračuje i v 71 letech a nekončí v 65?

Než jsem oznámil nové instruktory Master SFG, připomněl jsem celé skupině, že nejsme svá vlastní CV; smysl života nenajdeme v tom, co máme, ale v tom, co děláme. Mít sílu udělat, co jiní ani nezkusí, je jeden z vyšších účelů síly.

Rozmluva o síle by nebyla kompletní bez nějakého praktického využití, takže tady je skvělý program navržený členem komunity Strongfirst, který je vojákem speciálních jednotek. Muži a ženy, jejichž jména se nikdy nedozvíme, nám všem každý den dávají vše, co mají. Nedělají to pro slávu nebo peníze nebo vděk. Dělají to, protože jsou jsou k tomu povoláni.

Pondělí

 • Zatížené shyby, 5 sérií po 5
 – střídejte shyby se striktními cleany a military pressy s dvěma 24kg kettlebell
 • Front squaty s maximální hloubkou se sekundovou pauzou se dvěma 32kg KB, 5 sérií po 5
 • Snatch s 32kg KB – 5 sérií, těžkých, ale ne do selhání
 • Střídejte snatche se striktními zdvihy nohou ve visu, 5 sérií

Středa

 • Jednoruční clean a jerk s 32kg KB, od oka 10 minut
 • Intenzivní cviky na břišní svaly
 • Shyby – 100 celkem
 • Střídejte s front squaty, série po 10 s 2x24kg KB
 • Snatche nebo swingy s 24kg KB
 • Střídejte série 10-20 kettlebell swingů nebo snatchů se 100metrovými běhy (ne sprinty! běh je tu pro zotavení) tak dlouho, jak vydržíte
 • Vykašlat plíce

Pátek

Začněte znovu.

Po třech týdnech tohoto programu je důležité zredukovat opakování o 50 % a na týden ubrat.

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

Sdílení