Jestli jsi jako já, možná si pomyslíš, co je tak extra na certifikacích cvičení s vlastní vahou? Jako vážně… Vyrostl jsem na tradiční škole bojových umění a cvičil jsem s vlastní vahou celý svůj život… proč bych se měl chodit někam učit kliky a přítahy atd.?

Ó, jak jsem se mýlil! Zjistil jsem, že SFB není typický kalistenický kurz, kde vymáčknutí více roztřesených opakování než minule je považováno za konečný a nejvyšší cíl a sebezlepšení. Místo toho jsem dostal systém znalostí, který umožňuje každému provádět silový trénink powerliftingového typu kdekoli, kdykoli, s minimálním nebo žádným vybavením… jak říká popis na webu StrongFirst, “Pro případ, že civilizace je dočasná™.”

Jon Engum, StrongFirst Master SFG

Jsem ukázkový případ. Učím na workshopech a certifikacích, takže jsem neustále na cestách a není vždy snadné držet se striktního pressovacího programu s kettlebell. S ketttlebell je těžké cestovat nalehko. Během jednoho obzvláště náročného období pro mě bylo řešením dělat kliky ve stojce. Prostě jsem dělal Pavlův program Rite of Passage z Enter the Kettlebell.

Program Rite of Passage, pokud ho neznáte, je zaručený způsob, jak se dopracovat ke striktnímu military pressu s kettlebell okolo poloviny své hmotnosti. Žák cvičí press s bell ve formě žebříků, začíná se 3 žebříky po 3: (1-2-3) (1-2-3) (1-2-3) a postupně dospěje k 5 žebříkům po 5.

Já jsem vyměnil kettlebell pressy za kliky ve stojce a držel jsem se stejného programu. Což David Whitley z legrace nazval: “Enter the Handstand Pushups”. Po celou tu dobu (asi šest týdnů) jsem se nedotkl kettlebell a ve skrytu duše jsem se obával, že v kettlebell pressu začnu ztrácet sílu.

Důvod pro tyto obavy je ten, že když si představíte klik ve stojce… v porovnání s kettlebell pressem dostanete jen horní dvě třetiny pohybu, protože v kliku ve stojce se dokážete spustit jen po temeno hlavy. Kde u kettlebell pressu začínáte v racku (usazení) a pokračujete až nahoru do propnutí (lock out), koncentrická fáze kliku ve stojce začíná ve výšce temene hlavy a pokračuje do propnutí… mnohem kratší nebo částečný pohyb. Myslel jsem, že vážně budu muset strávit nějaký čas s kettlebell, abych dohnal ztráty.

Když jsem měl za sebou šest týdnů a mohl jsem konečně otestovat press, popadl jsem 44kg bell a zničehonic ji vypressoval osmkrát… předtím byla moje maximum 4 vydřená opakování. Během 6 týdnů jsem tedy bez kettlebell zdvojnásobil svůj kettlebell press.

Jednu věc si ale musíme ujasnit… Nedělal jsem takové ty srabácké nezpevněné rádoby stojky, dělal jsem kliky ve stojce podle SFB, používal jsem všechny techniky zpevnění z programu, zapojoval jsem superzpevnění a všechny ty “zázračné” techniky generování síly, abych zamezil všem únikům síly z těla. Zažili jste si to během certifikace SFG levelu I, ale certifikace Bodyweight vezme tyto principy a umocní je tak, že se tomu skoro nedá věřit. Pokud aplikujete poznatky z certifikace SFB Bodyweight na své kettlebell lifty, budou silnější, mnohem silnější… zaručeně.

Takže, abych to zrekapituloval, cviky s vlastní vahou a jádrem jsou jen nástrojem, který používáme, abychom naučili systém, a právě v systému se skrývá poklad.  

Takže proč se účastnit SFB?

Tady jsou mé hlavní důvody:

  1. Získáš sílu využitelnou v reálném světě… Tu zvláštní sílu někde mezi, která je tak důležitá v každodenním životě. Sílu, která zaplňuje mezery a kryje zranitelná místa… “sílu pro každý den.”
  2. Naučíš se, jak systematicky rozebrat powerlifty s vlastní vahou – klik na jedné ruce a jedné noze, pistol (dřep na jedné noze), taktický shyb, klik ve stojce, přednos ve visu (hanging leg raise), front lever a mnoho dalších. Ovládneš tyhle mocné cviky, ale co je důležitější, naučíš se, jak pomoci svým žákům dosáhnout těchto zdánlivě nadlidských cviků co nejbezpečněji a nejefektivněji. Neměj obavy, pokud v tuto chvíli nedokážeš provést některý z těchto cviků. Naučíš se, jak se vyhnout pokusům a omylům a zrychlíš progres svůj i svých žáků. Jakmile pochopíš systém, zvládneš absolvovat silový test během 6 měsíců.
  3. Naučíš se, jak hladce kombinovat trénink s kettlebell a vlastní vahou pro nejlepší možné výsledky.
  4. A nakonec, je to výzva, aby ses stal PERFEKTNÍM INSTRUKTOREM STRONGFIRST! Co to znamená? Když jsem stoupal po žebříčku při svém studiu bojových umění, můj Velmistr nám říkal, že aby se člověk stal PERFEKTNÍM Mistrem, musí být zběhlý ve třech bojových uměních… můj systém je korejský, takže Taekwondo pro údery a kopy, Hapkido pro hody, strhnutí a znehybnění a Kumdo (korejská forma šermu) pro trénink se zbraní. Teprve pak máš kompletní systém, celý příběh.

Vidím to tak, že perfektní instruktor StrongFirst má certifikaci SFG Kettlebell, SFG Bodyweight a SFL Barbell. “Jedna mysl…jakákoli zbraň”; dokonalost je cesta, ne cíl, takže tě zvu, aby ses postavil výzvě se mnou… Slibuji, že na této cestě nebudeš litovat jediného kroku.

O autorovi: Jon Engum je certifikovaný velmistr Taekwondo 7. danu Kukkiwon a navíc drží hodnost Mistra v Hapkido a Kumdo. Je autorem publikace Flexible Steel a Strongfirst Master Instructor, učí na workshopech a certifikacích po celém světě. Potkat ho můžete na instruktorské certifikaci SFB Bodyweight v New York City nebo Soulu, Korejské republice.

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]

Sdílení