StrongFirst - Bill FoxJednou z nejdůležitějších věcí, které jsem se naučil na cestě k magisterskému titulu z filosofie bylo rozlišování druhů od příkladů. Představte si to takto. Ford 150 a Dodge Ram jsou příklady té samé věci, velkých amerických pick-upů (omlouvám se znesvářeným příznivcům obou značek). Na druhou stranu by se dalo říct, že Prius a Ferrari jsou dva zcela odlišné druhy věcí. Ano, obojí jsou to auta, ale když budeme ve zjednodušování pokračovat, skoro všechno budou jen „věci,“ takže je fér říct, že jsou to dva různé druhy věcí. Obě mají čtyři kola, ale jedno je o efektivní dopravě, zatímco druhé je o kráse, historii a výkonu.

Když jsem se v devadesátých letech poprvé setkal s Pavlem, už jsem měl za sebou roky na cestě tréninku a bojových umění. O tréninku pro různé sporty, bojová umění a sílu jsem přečetl, co se jen dalo. Pavel ale nabízel úplně jiný druh věci. I když je Pavel jedním z mála trenérů síly, který vždy cituje své zdroje – a že je jich mnoho, protože Pavel čte hodně různých pramenů – jakmile tyto informace složí dohromady, přidá své postřehy a zformuje je do své vlastní šablony, stane se z nich jiný druh. Ferrari v moři Priusů a pickupů.

Vliv na mé trénování byl zásadní. Jednoduše už teď nedokážu vzít za své program, který je příliš složitý – protože vím, že PTTP (Power to the People), ETK (Enter the Kettlebell) a další podobně jednoduché programy fungují lépe. Nikdy už nepřevezmu program, který člověka dovede ke zranění a únavě – protože vím, že je možné být silný a pružný a přitom čerstvý. Vždycky můžu vyzkoušet něco nového, protože málokdy je jen jediný fungující způsob a nikdy nevíme, kdy narazíme na nějakou zdánlivou drobnost, která nás v tréninku posune výrazně dopředu. Dnes je ze mne starý vysloužilý trenér bojových umění, který má dva syny ve věku necelých pěti let a téměř každý týden cestuje za prací. Takže vám může být jasné, co si opravdu nikdy nemůžu dovolit přijmout: výmluvy, proč netrénovat. Skutečné důvody (zranění, handicap) – samozřejmě, ale výmluvy  – to nikdy.

Pochopení principů, na kterých Pavel staví, mi umožnilo uzpůsobit svůj trénink věčně proměnlivé realitě rodiče, manžela a šéfa. Když pochopíte, jak používat napětí k tomu, abyste přiměli své tělo provést každý jednotlivý cvik, víte, že nepotřebujete 15 různých cviků na procvičení celého těla. Když máte dostatek disciplíny, abyste se stravovali správně, nepotřebujete běhat na páse jako křeček v kolečku, abyste zůstali štíhlí a měli pevné tělo. Když pochopíte, jak opravdu trénovat tvrdě, nebudete muset trénovat 2 hodiny denně.

Můj trénink je většinou velmi jednoduchý – floor pressy, bicepsové zdvihy, pohárové dřepy. Když jsem doma, dám si na konci tréninku alespoň 100 obouručních swingů s 32 kg kettlebell. Mám tendenci trénovat v krátkých mikro-kompenzačních cyklech přizpůsobených mému cestování. Obvykle jsem několik dní v týdnu na cestách a zjistil jsem, že trénovat 3 až 5 dní v řadě a potom odpočívat, když cestuji, mi funguje velmi dobře. Můj obvyklý rozvrh (zcela náhodný, mění se každý týden):

  • So – trénink u těžkého pytle, který složí také jako rozcvička (údery a zbraně), floor pressy
  • Ne – Pohárové dřepy, bicepsové zdvihy, obouruční swingy s těžkou kettlebell na závěr
  • Po – na cestách (bez tréninku)
  • Út – na cestách (bez tréninku)
  • St – zpátky doma, stejný trénink jako v sobotu
  • Čt – stejně jako v neděli před cestou
  • Pá – na cestách (bez tréninku)
  • So – stejně jako minulou neděli
  • Ne – stejně jako minulou sobotu
  • Po, út, st – okružní cesta z Filadelfie do San Franciska a zpět (3 dny volna na zotavení když jsem předtím trénoval z pěti dní čtyři)

A tak dále… intenzita / počet sérií / váhy se vždy mění vlnovitě nahoru a dolů pro nelineární progresi.

Je to víc než deset let, co jsem se poprvé setkal s Pavlem. Měl jsem tu možnost nechat se jím trénovat, trénovat spolu s ním elitní jednotky námořnictva, a co je nejdůležitější, strávit s ním nějaký čas mimo to všechno. Dál čtu, experimentuji a hraju si s různými nápady a metodami v tréninku, ale vždy se vracím ke zdroji.

Ve sklepě mám knihovnu s více než 200 knihami o bojových uměních a tréninku. Ale žádná kniha se nemůže vyrovnat zkušenosti z tréninku s Pavlem. Pavel si více než zaslouží příležitost rozvíjet a šířit své nápady prostřednictvím platformy, kterou je StrongFirst. Dávejte dobrý pozor, je to úplně jiný druh informací.

 

Plánované StrongFirst semináře, kurzy a instruktorské certifikace

[events_list]

Sdílení